- IgorSergeevich
10 грудня, 21:15
На тему: Волонтер Альона Шуліка стала першим у громаді «помічником ветерана» - welam16
6 грудня, 20:23
На тему: Бюро переводов: Профессиональные услуги перевода текстов - welam16
30 листопада, 17:18
На тему: Тактическая одежда для военных — использование - romanova88
29 листопада, 13:33
На тему: Як прискорити ріст волосся - Чудо Юдо
15 листопада, 09:41
На тему: Чи сядуть чиновники міськради за кермо вантажівки зі сміттям?
Україна переходить на цифрове телебачення. Що треба знати?
Уже наприкінці літа Україна перейде на цифрове телебачення. 13 червня Кабінет міністрів ухвалив остаточні терміни відключення аналогового мовлення. Перший етап розпочнеться вже в серпні цього року, і до травня 2019 року ця технологія залишиться у минулому. Чого чекати і як підготуватись до нової ери телевізійного мовлення, дізнавались наші експерти.
Навіщо переходити на «цифру»?
Цифрове телебачення – це сучасна технологія телемовлення. Вона головним чином відрізняється від аналогового за характером передачі даних, які транслюються у цифровому форматі. Головні переваги – вища якість зображення та звуку, стабільний сигнал, можливість приймати більше каналів.
Фахівці відзначають, що аналогове телебачення, яке використовує для передачі даних електричний сигнал, технічно застаріло. Більшість розвинутих країн, зокрема Німеччина, Франція та США, відключили таке мовлення понад 10 років тому. Україна ж через технічні причини декілька разів відкладала терміни переходу. Хоча, відповідно до міжнародної угоди «Женева-2006», відмовитись від «аналога» мала ще три роки тому. Тож українське телебачення продовжує паралельно мовити в аналоговому і цифровому стандартах.
Наразі ж усі технічні моменти узгоджені, і Кабмін ухвалив остаточні терміни переходу на «цифру». Це буде здійснюватися поетапно. У Києві та Кіровоградській області аналоговий сигнал почнуть відключати з 31 липня 2018 року. В інших областях України, за винятком території проведення операції Об'єднаних сил на Донбасі та деяких прикордонних районів, з 31 серпня цього року. Остаточне відключення «аналогу» в Україні має відбутися у січні-травні 2019 року.
Як підключитися?
Аби підключити цифрове телебачення, потрібно встановити тюнер Т2, з’єднати його з ефірною антеною і телевізором. Якщо все зроблено правильно, у телевізорі з’явиться стартове меню із налаштуванням каналів, які мовлять у регіоні. Найпростіший шлях – автопошук.
Спеціальна антена для прийому Т2 не потрібна, оскільки цифрові канали передаються в діапазоні дециметрових хвиль, підійде будь-яка дециметрова або універсальна антена. Вартість цифрового тюнера стартує від 300 гривень. Глава Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко запевняє, що той, хто не зможе придбати такий пристрій, отримає його від держави.
«Або за допомогою кредиту, або через програму підтримки соціальної допомоги, яка, до слова, вже існувала. Вже понад 1 млн тюнерів були роздані і вже є у малозахищеного населення», – розповідає Артеменко.
Варто знати, що деякі сучасні цифрові телевізори вже оснащені вбудованим тюнером. Аби точно перевірити цю інформацію, потрібно подивитись інструкцію. У розділі технічні характеристики повинна бути зазначена підтримка цифрового стандарту «DVB-T/T2 MPEG-4».
Основна перевага від переходу на цифровий стандарт – можливість дивитися більше каналів. У Нацраді обіцяють мінімум 32 безкоштовні канали, а в деяких регіонах буде доступно до 48 каналів у цифровій якості.
Готовність до цифрової ери
Попри те, що єдиної карти покриття цифровим сигналом не існує, за оцінками різних медіа груп, зона охоплення населення сягає у межах 80-85%. Так, наприклад, у Чернігівській області цифрове покриття складає майже 100%, в Сумській – 95%. У Запорізькій, Львівській та Рівненській областях – близько 85%. У Вінницькій – понад 80%, майже стільки ж – у Житомирській і Волинській. Самі телевізійники підтримують перехід на «цифру». Адже зараз каналам доводиться сплачувати чималі гроші за мовлення одночасно у двох форматах.
Звичайно, цифрові канали з’являться не в усіх одразу. Експерти прогнозують, що від відключення аналогового телебачення можуть постраждати жителі маленьких сіл, які ловлять телевізійний сигнал на кімнатну або виносну антену. Вони ризикують залишитися взагалі без сингалу.
«Постає питання: що робити тим людям, які живуть на територіях 15-20%, не покритих цифровим сигналом, – а що тоді буде для них? А для них залишається альтернатива супутникового мовлення», – зауважує заступник шеф-редактора видання «Детектор медіа» Галина Петренко.
Підключати супутникове телебачення доведеться за власний кошт, жодних програм підтримки у цьому разі не передбачено. Хоча для жителів невеличких населених пунктів є і гарні новини. Зокрема, відключення аналогового сигналу дозволить вивільнити частоти, які мобільні оператори зможуть використовувати для покриття сіл зв’язком та швидкісним інтернетом. Відповідні телевізійні частоти будуть виставлені на тендер.
Протидія пропаганді
Важливо знати, що загальний перехід на цифрове мовлення не торкнеться зони проведення операції Об'єднаних сил на Донбасі. Головна причина – протидія російській пропаганді.
«У Луганській та Донецькій областях необхідно створити суцільний український інформаційний простір. Тому прийнято принципове рішення про збереження аналогового мовлення для зони АТО поряд з введенням цифрового», – повідомив член Нацради Сергій Костинський під час свого робочого візиту до Луганської області.
Незалежно від технології мовлення сигнал українських каналів на Донбасі спеціально посилюватимуть, а російських – глушитимуть. Так, з 19 квітня на Сході України працює система протидії антиукраїнському мовленню, що блокує понад 40 російських телеканалів.
«Мова йде не тільки про протидію антиукраїнському мовленню, мова йде про те, щоб донести сигнал українських засобів масової інформації, які сьогодні можуть вважатися щепленням проти російської пропаганди», – заявив Президент України Петро Порошенко.
Зараз система розташована уздовж усієї лінії розмежування з окупованими територіями і вибірково блокує аналогові і цифрові телевізійні сигнали з Росії. За словами Секретаря РНБО Олександра Турчинова, у майбутньому таку систему планують запустити на всіх ділянках українсько-російського кордону.
Перехід на цифрове мовлення триватиме ще майже рік. Тож українці мають достатньо часу, аби підготуватися до змін і долучитись до нового прогресивного телебачення.