Вхід | Реєстрація

Козельщина

Візитка  |  Іcторія  |  Новини регіону  |  Сайти  |   

  Козельщина – селище міського типу Полтавської області, районний центр. Розташована за 75 км від Полтави, є залізнична станція. 4,5 тис. жителів (2001р.).

 Серед пам’яток Козельщини - церква і монастир Різдва Богородиці, споруджений 1882 року В.І. і С.М. Капністами з нагоди одужання від тяжкої хвороби їх доньки Марії. К 1900-1906р. збудовано мурований собор Козельщинського монастиря. У 1929р. монастир було закрито, а собор було перетворено на театр, у келіях розміщено зоотехнічну школу, лікарню тощо. Відновлював діяльність у 1942 - 1949р., повернутий православній громаді 1990 року.

 

 Козельщинський район знаходиться у південній частині Полтавської області.

 Протяжність району з півночі на південь — 46 км., з заходу на схід — 35 км.

 На півночі район межує з Решетилівським, на півдні і сході — Кобеляцьким, на заході — Кременчуцьким районами Полтавської області.

 Район утворено 7 березня 1923 року під назвою Бригадирівський. 26 квітня 1933 року перейменовано на Козельщинський і входив до Харківської області.

 22 вересня 1937 року з утворенням Полтавської області віднесений до останньої.

 У районі 80 нас. пунктів (2 селища, 78 сіл), підпорядкованих 2 селищним і 12 сільс. Радам нар. депутатів.

 До складу району входить 2 селищні і 16 сільських рад, які об'єднують 78 населених пунктів: два селища міського типу — Козельщина, Нова Галещина, 76 сіл. Всього дворів — 12271, населенння — 25,0 тис. чол.

 На 1.ІХ 1946 до складу К. р. входило 25 сільрад (Козельщинська, Бреусівська, Бригадирівська, Буняківська, Василівська, Високовакулівська, Говтвянська, Дзюбанівська, Дяченківська, Йосипівська, Лутовинівська, Мануйлівська, Мар'янівська, Миргородщинська, Михайликівська, Олександрівська, Осначо-Старчиківська, Пісківська, Пригарівська, Приліпківська, Солоницька, Сушківська, Улинівська, Хорішківська, Юрківська).

 30.XII.1962 К. р. розформовано, а його тер. включено до складу Кременчуцького і частково Кобеляцького районів. 8.XII 1966 знову утв. К. р. Межує з Кобеляцьким, Кременчуцьким, Глобинським та Решетилівським районами.

 У К. р. пром. підприємства (Галещинський машинобуд. завод, Галещинська біофабрика, заводи: будматеріалів, керамзитового гравію, комбікормові та ін.). Спеціалізація с. г.— землеробство зерново-буряківничого і тваринництво м'ясо-мол. напрямів. Площа с.-г. угідь 1990 становила 75,4 тис. га, у тому числі орної землі — 60,6 тис. га, лісів — 3,6 тис. га, водоймищ 209 га (без річок). Головні культури: озима пшениця, ячмінь, кукурудза, цукровий буряк, соняшник. Розвинуте скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво. У районі 1 радгосп та 19 колгоспів.

 У К. р. 34 загальноосв. школи, муз. школа (85 учнів), Будинок піонерів, 23 дитсадки, 11 шкіл-садків. Лікувальні заклади: центральна районна лікарня (165 ліжок), 4 дільничні лікарні 29 сільс. фельдшерсько-акушер. пунктів та 8 фельдшерсько-акушер. на підприємствах, 3 профілакторії на молочнотоварних фермах, 8 дільничних і районна аптека, санепідемстанція. Культурні заклади: 13 Будинків культури, 21 сільський та 9 бригадних клубів, при яких діють 157 гуртків худ. самодіяльності. 42 кіноустановки. Центральна районна бібліотека для дорослих та дитяча бібліотека, 32 сільс. бібліотеки (368 тис. од. зб.). Горького Максима музей у с. Верхній Мануйлівці. 12 музеїв на громад, засадах. Видається районна газ. «Радянське село». На тер. К. р. залишки понад 60 курганів, пам'ятки доби неоліту, бронзи, сарматського часу, знайдено римські монети. 75 пам'яток історії та культури, 1 — архітектури і будівництва.

 Територією району проходить залізниця Полтава-Кременчук (ст. Ганівка, Козельщина, Нова Галещина) та автострада Полтава-Кіровоград. Автомобільних шляхів — 372 км; у тому числі з твердим покриттям — 351 км.

 На території району є залишки понад 60 курганів, пам'ятки доби неоліту, бронзи, сарматського часу. 75 пам'яток історії та культури, пам'ятники архітектури і будівництва кінця XIX століття — храм Різдва Богородиці Козельщинського жіночого монастиря.

 Основний напрямок сільського господарства — зерново-бурячний з твариництвом м'ясо-молочних напрямків.

 

 Природа

 Ґрунти переважно чорноземні.

 Корисні копалини: залізна руда, глина, пісок.

 На Пн.-Зх. району протікає р. Псел з прит. р. Говтвою.

 Розташ. у лісостеповій зоні, у межах Придніпровської низовини. Ліси (дуб, ясен, берест, клен, осика) займають 2 тис. га. У районі — Буршівський заказник, Ксендзівський заказник, Попенківський заказник (всі місц. значення).

 

 В селі Пашенівка похований видатний вчений-математик Остроградський М. В.

Якщо ви маєте корисну інформацію, якою можна доповнити дану сторінку, то просимо її надсилати адміністратору
Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації