Вхід | Реєстрація

Правильна годівля - не коли корму багато, а коли він збалансований

Фахівці ДП «Полтавастандартметрологія» освоїли нову методику по випробуванню комбікормів
 на відповідність вимогам стандартів

Сьогодні жоден господар, який займається тваринництвом чи птахівництвом, не обходиться без комбікормів. Комбікорм – це суха кормова суміш, в яку входить багато компонентів, підібраних з врахуванням науково обґрунтованих потреб тварин чи птахів у поживних речовинах. Його застосування дозволяє підвищити продуктивність поголів’я щонайменше на 10-12%, а то й на 25-30%.
Нині асортимент подібної продукції дуже різноманітний, її збагачують мінералами, вітамінами, білками, в усякому разі в цьому запевняють рекламні ролики та статті. А яка ситуація насправді, чи завжди інформація на споживчому маркуванні відповідає дійсності?
Ще донедавна дати вичерпну відповідь на це запитання було досить складно, адже на Полтавщині жодна установа не мала технічної можливості провести комплексне випробування комбікормів та преміксів (мінерально-вітамінних добавок). Проте, днями подібні дослідження стали можливими завдяки тому, що в науково-дослідному Випробувальному центрі державного підприємства «Полтавастандартметрологія» дооснастили рідинний хроматограф. Зокрема, докупили спеціальну колонку до нього, придбали необхідні реактиви і стандарти та освоїли методики по визначенню 18 амінокислот, притаманних збалансованим кормам з високоякісної сировини. В їх числі таурин, лізин, метеонин, сірин та багато інших.
Саме амінокислоти є показником харчової цінності комбікормів, адже вони є першоджерелом білків. Фахівці вже давно дійшли висновку, що правильна відгодівля зовсім не означає – давати забагато корму. Правильна годівля – це коли він збалансований.
Нерідко власники поголів’я дивуються, чому тварини та птахи гинуть, якщо їх утримання до дрібниць відповідає встановленим правилам. Разом з тим, в Україні склалася ситуація, коли продукти, призначені для харчування людей, не завжди відповідають вимогам стандартів, що вже й говорити про корм для тварин та птиці. Нерідко його виготовляють з неякісної сировини, харчових та зернових відходів, збільшують об’єм за допомогою тирси, пилу, сміття. Трапляється, коли продукція уражується пліснявим грибком, але найчастіше, обіцянки, що її щедро збагачено вітамінами, амінокислотами, кальцієм, фосфором та іншими корисними речовинами, на практиці виявляються, м’яко кажучи, перебільшеними.
Разом з тим, харчування є головним фактором, який впливає на обмін речовин в організмі тварин та птахів. Нестача чи надлишок в кормі необхідних поживних речовин призводять не лише до уповільнення темпів відгодівлі, а значить і до додаткових витрат, а й до ослаблення імунітету, і як наслідок, хвороб та порушень репродуктивних функцій. Інколи навіть погіршується якість м’яса, наприклад у свиней м’ясних порід збільшується «незапланована» сальність, в корів зменшуються надої та погіршуються смакові якості молока.
Справа в тому, що тварини й птахи повинні отримувати білки, жири, вуглеводи, вітаміни та мінерали в певній пропорції. При цьому нестачу одних речовин в жодному разі не може компенсувати надлишок інших. Наприклад, понаднормові вуглеводи не можуть вирішити проблему нестачі білків тощо.
З цієї причини споживачі подібної продукції в усьому світі висувають жорсткі вимоги до якості комбікормів і, в першу чергу, до точної відповідності її харчової цінності потребам конкретної вікової групи поголів’я. Особливо гостро позначається нестача чи незбалансованість поживних речовин на здоров’ї молодняка віком до 4-х місяців. Як показує практика, легковажне ставлення до вибору комбікормової продукції рано чи пізно обернеться для господаря великими збитками.
Тому перш ніж купити партію комбікорму, важливо переконатися в його якості. Якщо у покупця подібного товару немає фінансової можливості замовити відповідні дослідження (їх вартість від 220 до 330 гривень), він має право вимагати у реалізаторів комбікормів та преміксів документальні підтвердження інструментальних досліджень їхньої продукції, проведені акредитованими лабораторіями. Національними та міждержавними стандартами на комбікормову продукцію та премікси (ДСТУ 4120-2002, ДСТУ 4908:2008, ДСТУ 4508:2005, ДСТУ 5075:2008; ДСТУ 4909:2008, ГОСТ 10385-88 та іншими) регламентовано вимоги щодо вмісту в них амінокислот та вітамінів, а також періодичність контролю цих речовин в кожній партії продукції.
Також купуючи комбікорм, обов’язково потрібно звертати увагу на пакування. Воно повинно бути заводським, із зазначенням виробника, його юридичної адреси та місцезнаходження виробничих потужностей, інформацією про вагу чи об’єм продукту, для кого і для якого віку він призначений, маркою комбікорму тощо. Зверніть увагу і на дату виготовлення. Вважається, що якісний комбікорм збергіється 2-3, максимум 4 місяці. Особливо небезпечно купувати продукцію, яка продається на вагу, адже в разі виникнення проблем, знайти винного в цьому випадку практично неможливо.


Автор: Жанна Кущенко, ДП «Полтавастандартметрологія»


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації