Українські аграрії станом на 11 січня вичерпали 100% експортної квоти на поставку меду до країн Європейського Союзу, з урахуванням того, що минулого року її обсяг було збільшено. Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк.
— Зрозуміло, що експорт на цьому не зупиняється, просто продовжується на загальних підставах, — написав Мартинюк. — Україні налічується близько 400 тисяч бджолярів, які сумарно виробляють у середньому 70 тисяч тонн меду на рік, що є найвищим показником у Європі. Майже 57 тисяч тонн усього українського меду експортується до ЄС. Потенціал виробництва, виходячи з посівів медоносних рослин, — до 140 тисяч тонн меду на рік, вдвічі більше за поточні обсяги.
Мартинюк наголосив, що в Україні не діють жодні обов’язкові вимоги до якості меду, а існуючий держстандарт є добровільним. У рамках Угоди про асоціацію Україна взяла на себе зобов’язання запровадити європейські вимоги до меду, які зафіксовано в Директиві Ради 2001/110/ЄС до кінця 2019 року.
За словами заступника міністра, за першу декаду 2018 року Україна також повністю використала квоту на експорт виноградного і яблучного соку (14 тисяч тонн).
Нагадаємо, у 2017‑му Україна отримала додаткові торгові преференції від ЄС, включаючи нульові квоти для меду, кукурудзи, зернових і оброблених томатів. Право поставляти свою продукцію на зовнішні ринки мають 67 українських виробників меду. За даними асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», Україна в 2016 році експортувала рекордний обсяг меду: 56,9 тисячі тонн, що на 58,2 % більше, ніж у 2015‑му. У грошовому вираженні експорт цієї продукції становив 97,3 мільйона доларів.