Вхід | Реєстрація

Лікування тільки за готівку. Вся медицина в області стає платною

Постукав у двері лікаря – заплати. Оглянув лікар – теж заплати… Такий зміст розпорядження, яке прийнято в облдержадміністрації й котре не обійде наше місто. Чому керівники області впроваджують суцільну платні медичні послуги?
У платних послугах Полтавщина пішла попереду Льоні-Космоса
Обласна державна адміністрація ініціює зміни в підходах до надання медичної допомоги. Надалі остання буде платною, за прикладом тієї, яку столичний мер, Леонід Черновецький намагався ввести у Києві, де звернення до лікаря коштує не мало. Ініціатива зробити лікування платним у всіх комунальних та державних медичних закладах області, належить керівним чиновникам облдержадміністрації. Такий документ чиновники прийняли ще влітку, але оприлюднювати його взялися восени.
"Ми розуміємо дуже добре, на який непопулярний крок йдемо", – так минулого тижня на спеціальній прес-конференції пояснювала журналістам прийняте розпорядження про впровадження платної медицини на Полтавщині заступник губернатора Надія Мякушко.
"Ми знаємо дуже добре, що буде з нашим рейтингом. Але тут, у розпорядженні, є всі ціни. Ми розуміємо, що пацієнт все одно платить лікарю – особливо в критичній ситуації передає гроші з кишені в кишеню. І не завжди така плата обіцяє належну медичну допомогу", – твердження заступника губернатора, новий документ відкриває нові можливості. Це – коли пацієнт платить, взамін отримує гарантовану медичну допомогу.

Чому лікарням не вистачає грошей?
У медичних закладів немає достатнього фінансування. Така головна теза на користь владного рішення. "По формульному розрахунку наша медицина витрачає 97 відсотків всіх коштів на оплату енергоносіїв та заробітну плату. На лікування, харчування, процедури майже нічого не залишається", – відстоює прийняте рішення заступник губернатора Надія Мякушко. З огляду на реалії – чиновник правий на сто відсотків. Звідки взятися коштам, якщо вартість енергоносіїв для бюджетних медичних установ підвищується постійно та в незалежності від місяця року? Якщо й далі таке підвищення триватиме, то всі кошти лікарні віддаватимуть на оплату енергоносіїв, а наступним чого не вистачить – грошей на оплату праці медикам.
"Медицина фінансується за захищеними статями. Це заробітна плата, комунальні послуги. Решта, що залишається – невідкладна допомога. Пацієнт стоїть перед вибором – або платити в кишеню лікарю і не бути впевненим у результаті. Або знати і платити в касу", – переконує журналістів у правильності введення платної медицини Надія Мякушко. За її словами, прийнятий владою "правильний" документ ліквідує існування всіх благодійних лікарських фондів, які існують у всіх лікарнях
"Кошти які платитимуть люди, потраплятимуть на рахунки медичних установ і будуть звітними органам правопорядку та прокуратури, чого не можна сказати про благодійні фонди", – зазначає заступник губернатора Полтавщини.
Інше з її слів – гроші, отримані від людей, йтимуть на рахунок лікарень і можуть бути використані на оплату праці лікаря у якості премії.
Що приємного для людей у новому документі на думку чиновника ? Твердження заступника губернатора з цього приводу – ціни в комунальних лікарнях будуть значно нижчими, ніж у комерційних медичних центрах. Сам документ вже затверджено обласним управлінням юстиції і він набув законного порядку.

Які ціни є поміркованими?
Одна з тез, оприлюднених заступником губернатора на невеселій прес-конференції – обласні чиновники не пішли за прикладом Києва. "Справді в розцінках є дуже багато послуг, але їх вартість – поміркована", – каже з цього приводу заступник губернатора. "Самі послуги не покривають їх собівартості", – говорить Надія Мякушко, натякаючи на поміркованість дій обласної влади. "Ми не ставили собі за мету до чогось прирівняти вартість медичних послуг, але зробили відповідні розрахунки, – додає організатор прес-конференції. – Тут немає жодної рентабельності чи прибутковості".

"Якщо говорити про аналізи, то є ціна лише на витратні матеріали. Управління юстиції підписало документ 8 вересня 2009 року і одразу після цього його введено в дію. Все буде поступово. В області розумію, що своїм рішенням спричиняємо на Полтавщині бурю. Тож плата за відвідування лікаря не стосуватиметься материнства, дитинства та пільгових категорій населення. Поки що ми широко не застосовуємо дію нового документу і не розмахуємо їм направо та наліво", – заспокоює журналістів заступник губернатора.
Як все буде насправді? Запитання від "Програми плюс" до чиновника – скільки по новому коштуватиме аналіз крові в поліклініці ? Відповідь на це заступника губернатора Надії Мякушко – йтиметься про 10,9 гривень. Нині такий аналіз в місті, в тій же поліклініці № 1, коштує значно дешевше.

Коли лікар стане зовсім платним?
"Розпорядження, яке прийнято, стосується всіх комунальних медичних закладів, а застосовувати його чи ні – мають вирішити на містах. Для райдержадміністрацій – це обов’язкова вказівка, натомість у місцевому самоврядуванні мають визначитися самі. Захочуть – скористаються. Захочуть – будуть діяти за схемою котра діяла раніше", – так розповідає про час втілення в життя прийнятого документу організатор прес-конференції. Інше запитання від газети – яка медична послуга буде найдорожчою?
"Думаю, це буде не більше семи десяти гривень, коли йтиметься про генетичне обстеження", – каже Надія Мякушко. Інше про що вона каже – якщо кременчуцький міськвиконком профінансує заклади охорони й не запровадить обласні розцінки, то буде місцевим керівникам честь і хвала.
Решта про що говорить чиновник – більш спірне. Прийнятий у кабінетах документ суперечить Конституції, в якій медична допомога залишається безплатною. "Немає тут протиріч. По Конституції України держава гарантує надання безоплатної медичної допомоги. Але ми говоримо про лікування і це не одне й теж. В прейскуранті йдеться про надання медичних послуг", – така власна оцінка конституційним положенням від заступника голови облдержадміністрації.
"Говорити про те, що Конституція вимагає це неправильно. Бо насправді пацієнт нині платить", – остаточний висновок з оприлюдненого положення. Точка зору Надії Мякушко – надалі всі платитимуть за медичні послуги. Щодо безплатного лікування, то йтиметься про онкологічний диспансер, протитуберкульозний, обласну дитячу лікарня та центр лікування ВІЛ-СНІД.

Що і скільки коштуватиме?
Отже, відповідно правилам, медичний огляд у терапевта надалі називатиметься консультативні послуги і коштуватиме – 9,3 гривні. Огляд акушера – 9,8 грн., офтальмолога – 5,6. Уролога – 11,3 гривні. Лікар-інфекціоніст, якщо до нього потрапить хворий на дизентерію, стягне з свого пацієнта 11 гривень. Однак це лише прийом лікаря. Далі починаються процедури – для того, щоб взяли мазок з горла у хворого на ангіну слід заплатити ще 6,6 гривень і так по всім позиціям включно з рентгеноскопією та флюорографією.
Платним за рішенням обласної адміністрації, яке надруковано на 16 аркушах паперу, стають буквально всі медичні послуги. Документ про який йдеться прийнято обласними чиновниками ще 15 липня. Чому управлінці розповідають про прийняття документу у вересні – незрозуміло. Чиновники облдержадміністрації з цього приводу воліють мовчати..
Яка в такому випадку є різниця між приватною лікарнею та комунальною, з таким запитанням журналіст звернувся до заступника губернатора. Відповідь останньої, особливої довіри не викликає. "Людина має право вибору, а жодна приватна клініка не має таких спеціалістів, які є в комунальних медичних закладах", – говорить з цього приводу Надія Мякушко. Чи є сенс пояснювати чиновнику, що в комунальних і в приватних закладах працюють одні і ті ж спеціалісти? І в чому тоді різниця між приватною медициною та комунальною?

Як коментують?
Губернатор Полтавщини Валерій Асадчев
- Є постанова уряду і розпорядження про введення платного переліку прийнято на урядову вимогу. Ми самі цього не придумали. Є відповідна постанова і все зроблено для її реалізації. Щодо міст, зразка Кременчука, то вона буде вводитися скрізь. Коли у медичних закладів не вистачатиме коштів, то всі будуть впроваджувати платну медицину. Звичайно це неправильний трохи підхід й слід було його робити по іншому. Потрібна страхова медицина. Але, це як вихід із ситуації. Побачимо, як воно буде працювати якщо буде багато нарікань, то ми його відмінимо.

Автор: "Програма плюс"

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
21 жовтня 2009, 17:52 | Полтавщина | Фінанси
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації