Вхід | Реєстрація

Час збирати трави

Зараз на полях, луках, у садках і на городах буквально буяє різна зелень. Величезну кількість рослин можна використовувати для приготування чаїв і настоянок для покращення стану здоров’я. Або навіть просто для того, щоб взимку смакувати чудовими напоями, із задоволенням згадуючи літо.

Правила збору лікарських трав

Із давніх-давен для лікування різних захворювань людина використовувала лікарські рослини. Пропонуємо практичні поради, як заготовляти рослини, аби вони не втратили свою цілющу силу і були максимально ефективними при застосуванні.

До збору лікарських рослин слід приступати в той час, коли вони містять найбільшу кількість діючих речовин:

  • бруньки — збирають у період набухання;
  • кору — у період сокоруху;
  • листя — у період цвітіння рослин;
  • квіти — у період повного цвітіння, окрім квітів безсмертника;
  • трави — у період цвітіння рослин;
  • коріння — навесні і восени, коли рослина в’яне.

Збирають лікарські рослини в гарну погоду. Збір починають, коли спаде роса.

Не можна збирати рослини в сиру погоду, після дощу або рано вранці.

Не варто збирати сильно запилені рослини, роз’їдені комахами, пожовклі.

Зібрані рослини або їх частини (квіти, листя) слід укладати в чисті корзини, ящики, вистелені папером.

Якщо збір ведеться в мішки, то не можна їх туго набивати, щоб уникнути самозігрівання рослин. Крім того, рослини при цьому мнуться і втрачають свою форму і колір.

Рослини, доставлені до місця сушіння, повинні бути негайно розкладені рихлим шаром на чистому горищі, на стелажах або під навісом в тіні на дошках.

Період між збором і розкладкою для сушки не повинен перевищувати 2–3 години.

Слід врахувати, що більшість дикорослих лікарських рослин росте не чистими чагарниками, а в співтоваристві з іншими видами рослин. Необхідно бути обережним, аби уникнути потрапляння інших непотрібних рослин. При випадковому попаданні їх слід відразу видалити, тому що після збору відсортувати важче.

 

Які лікарські рослини слід заготовляти в червні

Багато рослин починають заготовляти в червні, коли вони набирають найбільшу кількість корисних речовин. У цей час на полях зацвітає буркун лікарський, поширюючи приємний аромат. Для лікарських цілей збирають верхні частини трави з квітками. Препарати з буркуну застосовують як ранозагоювальний, болезаспокійливий, антиревматичний, пом’якшувальний, відхаркувальний засіб. У народній медицині буркун використовують при лікуванні захворювань дихальних органів, шлунково?кишкового тракту, нирок і сечового міхура, гіпертонії і атеросклерозі, від головних болів і для збільшення кількості молока в матерів?годувальниць. Зовнішньо препарати з буркуну використовують для лікування запалень суглобів, ран, наривів, фурункулів.

У другій половині червня починають збирати листя і квітки синьої волошки. Є одна особливість: щоб зберегти синій колір сировини, квітки сушать у добре провітрюваному темному приміщенні. Листя сушать звичайним порядком. Листя зазвичай застосовують зовнішньо як ранозагоюючий і протипухлинний засіб. Квітки використовують для приготування сечогінних і жовчогінних препаратів.

У першій половині червня збирають листя і квітки, а в кінці місяця і ягоди лісової суниці. Сушена суниця широко застосовується в народній медицині. Настої і відвари суниці приймають при недокрів’ї, захворюваннях шлунково?кишкового тракту, нирок, печінки, жовчовивідних шляхів, атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, у якості вітамінного і загальнозміцнюючого засобу при авітамінозі і депресивних станах, для виведення з організму шкідливих речовин. Зовнішньо суницю застосовують для лікування ран, виразок, екзем, шкірних запалень, з її допомогою виводять веснянки і вугри. Сушені ягоди, квітки і листя додають в чай, роблячи його не тільки ароматним, але й досить корисним.

Протягом усього червня збирають суцвіття лугової конюшини. Препарати з неї мають антисептичну, загальнозміцнюючу, відхаркувальну, потогінну і сечогінну дію. Їх застосовують при діабеті, туберкульозі, застуді, кашлі, бронхіальній астмі, захворюванні нирок, жіночих хворобах як тонізуючий, загальнозміцнюючий і вітамінний комплекс. Зазвичай із конюшини готують настої і відвари, заварюють чай.

Алтея лікарська часто зустрічається в заплавах річок та на болотистій місцевості. У алтеї міститься високий відсоток крохмалю, пектин, каротин, жирні олії, лецитин, мінеральні солі, амінокислоти та велика кількість слизових речовин. Рослина пришвидшує та покращує регенерацію тканин, стимулює та полегшує процес відхаркування, знімає запалення, пом’якшує наліт, який виник унаслідок запалення, обволікає подразнену слизову оболонку.

Однією з найчастіше вживаних у фітотерапії рослиною є звіробій продірявлений. Невисока багаторічна рослина в період з червня по серпень розпускається яскраво?жовтими суцвіттями. Це кращий час для збору і заготівлі звіробою. Трава звіробою має у своєму складі цілий набір біологічно активних компонентів, таких як ефірні олії, флавоноїди, каротиноїди, токофероли, вітамін С і дубильні речовини. Завдяки такій комбінації складу звіробій має протимікробну і протизапальну дію, окрім цього трохи менш виражений його жовчогінний і сечогінний ефекти.

24 червня 2019 | Категорія: Побут

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації