Вхід | Реєстрація

Збережіть свої зуби здоровими

Близько 75-90% дорослих людей страждають на ці захворювання порожнини рота. У пацієнтів часто виникають питання стосовно їх лікування і профілактики. Багато хто вважає так званий пародонтоз невиліковним. Щоб розвіяти міфи та прояснити ситуацію, пропоную прочитати дану статтю.

Що таке пародонтит і пародонтоз?

Під терміном «пародонтоз» пацієнти розуміють усі захворювання пародонту (гингивіти, пародонтити, пародонтоз), при яких вражається призубна тканина — пародонт (звідси і назва — пародонтит, пародонтоз). Раніше ці захворювання дійсно об’єднували під загальною назвою «пародонтоз», але з 1983 року лікарі розрізняють ці захворювання.

Пародонтит — запалення тканин пародонту, що характеризується прогресуючим руйнуванням зв’язків зуба і кісткової тканини щелеп. Як правило, він буває в людей середнього віку, але зустрічається й у молоді. Розвивається цей патологічний процес спочатку непомітно. Основна ознака — поява запалення в яснах. Нерідко уражене місце кровоточить (особливо при чищенні зубів), стає рихлим, набряклим. Потім зуби починають хитатися, ясна опускаються, оголяється шийка, а далі і корінь зуба. З-під ясен нерідко тече гній. Як правило, це супроводжується неприємним запахом із рота. Якщо захворювання не лікувати, то воно прогресує, кісткова тканина, яка оточує корінь зуба, поступово розсмоктується, зуби починають розхитуватися і, врешті, випадають. Харчування таких людей порушується, стає болючим процесом, що, природно, відбивається на загальному стані організму.

Пародонтоз — це захворювання, яке відрізняється загальним ураженням тканин пародонту, і, насамперед, кісткової тканини. Ясна поступово осідають, оголяючи коріння зубів, запальний процес зазвичай не виражений, але за поганого догляду за зубами він може викликати додаткові страждання. Ця форма захворювання пародонту частіше розвивається в людей середнього і немолодого віку.

Як виявляється гінгівіт? Як часто він зустрічається?

Гінгівіт — захворювання, що вражає ясна. Розвивається як непомітно, так і гостро. Частіше буває генералізованим, тобто охоплює всю порожнину рота і супроводжується кровоточивістю, хворобливістю ясен, запахом із рота. Нерідко гінгівіт виникає в людей, які нехтують регулярним чищенням зубів. У цьому випадку подразнювальним чинником є значні зубні відкладення. Гінгівіти зустрічаються в людей будь-якого віку досить часто, зокрема, у 65-72% дітей.

Що є причиною захворювань пародонту?

Вважається, що захворювання пародонту є наслідком порушення обміну речовин, нервово-трофічних процесів і авітамінозу. Вони сприяють розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної і нервової системи. Причиною також у багатьох випадках є місцеві несприятливі фактори: інтенсивне відкладення зубного каменю, чутливий ясенний край, погано виготовлені зубні протези і пломби, неправильне зімкнення розташування зубів. Велику роль у профілактиці і лікуванні захворювань пародонту, особливо на його початкових стадіях, відіграє гігієна порожнини рота.
Які чинники сприяють розвитку захворювань пародонту?

До групи ризику входять діти і дорослі, що не дотримуються елементарних правил гігієни порожнини рота. Зубний наліт, у якому міститься величезна кількість мікробів і продуктів їх життєдіяльності, провокує розвиток захворювань пародонту.

1. Скупченість зубів, неправильне їх положення перешкоджають хорошому гігієнічному очищенню від нальоту.

2. Перевантаження окремих зубів, а отже, і тканин пародонту, через неправильне співвідношення верхніх і нижніх зубних рядів також створює умови для розвитку вказаних захворювань.

3. Відсутність функціонального навантаження на зуби (наприклад, немає зубів на ділянці протиставленої щелепи) погіршує живлення тканин пародонту і сприяє розвитку захворювань.

4. Дефіцит вітамінів А, Е, мікро-макроелементів, особливо в зимово-весняний період, відбивається на живленні тканин пародонту і сприяє розвитку захворювань.

5. Супутні захворювання ендокринної, серцево-судинної системи і шлунково-кишкового тракту, безумовно, поповнюють групу ризику.

6. Постійні стресові ситуації сприяють розвитку захворювань.

Перераховані несприятливі чинники впливають на організм у цілому. Усі вони повинні враховуватися лікарем.

 

Говорять, що пародонтоз і пародонтит не виліковуються, зуби все одно продовжують випадати. Чи це так?

Це хибна думка. Пародонтоз, пародонтит і, тим більше, гінгівіт піддаються лікуванню. У більшості випадків при правильному лікуванні зубів хворобливий процес вдається зупинити.

Лікувальні заходи починають із професійної гігієни порожнини рота: лікар видаляє над’ясенний і під’ясенний зубний наліт, очищає і полірує шийки та голі ділянки коріння зубів, а потім дає пацієнту рекомендації з правильного і ретельного догляду за зубами, призначає відповідні зубні пасти.

Далі проводять протизапальне лікування різними антимікробними препаратами, призначають загальнозміцнюючі та інші засоби, зокрема, вітаміни, різні настої лікарських трав. За необхідності здійснюють інші втручання, навіть спеціальні операції.

Дуже важливим способом лікування зубів є їх шинування — скріплення в єдиний блок спеціальними методами. Після цього зуби перестають хитатися, зміцнюються і нормально функціонують при жуванні.

На завершальному етапі необхідне раціональне протезування — виготовлення зубних протезів, які перешкоджатимуть подальшому розвитку захворювань пародонту.
Необхідно пам’ятати, що тільки своєчасне звертання до лікаря, раннє виявлення і лікування пародонтиту й пародонтозу можуть зупинити розвиток цього захворювання.
При цьому пацієнт повинен виконувати всі призначення і поради лікаря з гігієни порожнини рота, застосовувати прописані йому препарати і виконувати всі процедури. Тільки за дотримання цих умов результати лікування будуть успішні.

Залишайтеся здоровими і не забувайте піклуватися про свої зуби!Автор: Дмитро ОМЕЛЯНЕНКО, лікар-стоматолог
13 червня 2013 | Категорія: Ваше здоров'я

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномКурс НБУ
Останні коментарі

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації