Чи варто захоплюватися безалкогольними напоями?

Влітку традиційно зростають об’єми продажу безалкогольних напоїв, особливо полюбляють газовану смакоту діти. Проте, далеко не всі знають про те, що фахівці рекомендують звести вживання газованих напоїв до мінімуму, це пов’язано з тим, що їх вкрай рідко виготовляють на натуральній основі.

Зокрема, консервант бензоат натрію (Е211), бензойну кислоту (Е-210) і бензоат калію (Е-212) вводять у напої в якості бактерицидного і протигрибкового засобу, що дозволяє збільшити їхній термін придатності у кілька разів. Ці речовини хоча й дозволені до застосування в харчовій промисловості багатьох країн, в тому числі й в Україні, мають властивість утворювати бензол, канцерогенну речовину. До того ж, вони знищують всі бактерії підряд, в тому числі й корисні, порушуючи міклофлору в кишківнику.

Професор молекулярної біології і біотехнологій Пітер Пайпер з університету Шеффілда (Великобританія) перевірив вплив бензоату натрію на живі клітини дріжджів. Він відкрив, що це з’єднання пошкоджує важливу частину ДНК в мітохондріях, що призводить до збоїв в роботі клітин. Продукти, які містять бензоат натрію й калію, не рекомендують вживати астматикам та людям чутливим до аспірину.

А ось повірити в те, що ми п’ємо щось апельсинове, яблучне, вишневе тощо, нам допомагають ароматизатори, які хоча інколи й виготовляються на рослинній основі, здебільшого мають синтетичне походження.

Для того, аби надати напоям привабливого вигляду і вони відразу «кидалися в очі» потенційним покупцям, використовують барвники. І скільки б не писали про їхню шкоду для організму, споживач хоче бачити напій із смаком апельсина не прозорим, а яскраво помаранчевим. Барвники, які використовують в напоях, бувають натуральними і штучними. Найбільш розповсюдженим із натуральних барвників є цукровий колер E-150, тобто палений цукор. Номенклатура штучних барвників набагато ширша, а їх собівартість набагато нижча собівартості натуральних, хоча в їх переліку немає жодного абсолютно безпечного. З особливою обережністю потрібно ставитися до тих барвників, які містять азот (Е-102, Е-110, Е-123, Е-124, Е-133, Е-151). Жовтий барвник Е-102 заборонено лише в Австрії, хоча відомо, що це – дуже сильний алерген. Він протипоказаний тим, хто не переносить аспірину та інших похідних саліцилової кислоти. При цьому вуглекислий газ лише прискорює всмоктування організмом різноманітних хімічних речовин.

 

Солодкою газировкою спрагу не втамуєш

Сумнозвісний підсолоджувач аспартам Е-951, зазвичай, кладуть до так званих низькокалорійних газованих напоїв, про його присутність свідчить попереджувальний напис на маркуванні: «Містить фенілаланін, не можна вживати дітям до семи років та хворим на фенілкетонурію».

Втім, солодка газировка з натуральним цукром приховує в собі іншу небезпеку – порушення обміну речовин. На думку науковців, доза цукру, яка міститься в склянці коли рівноцінна 5-10 ложкам! Проте, говорячи про зайву вагу, ми зазвичай, уявляємо їжу, а не напої, і рідкі калорії до уваги не беремо. Хоча в США вирахували, що майже п’яту частину всіх калорій населення цієї країни споживає саме з напоями. Цукор із солодкої газировки швидко всмоктується в кров і під впливом інсуліну спрямовується на синтез жирів. Здавалося б, після такого приторного солодкого питва людину знудить, але чому ж тоді чимало людей щодня п’ють газовані напої літрами? Виявляється до їх складу входить ортофосфорна кислота (Е338), саме вона й блокує блювотний рефлекс. До того ж, ця кислота порушує мінеральний склад емалі, що робить зуби більш чутливими, вони швидше псуються. А як відомо, після кожної склянки напою з ударною дозою цукру, пити хочеться все більше й більше...

Ні для кого не секрет, що у світі давно вже існує практика використання солодких газованих напоїв відомих брендів для чищення від іржі та бруду металу, сантехніки та інших предметів, тому в їхній здатності роз’їдати живі клітини сумніватися не доводиться.

Тож нині споживач має не лише звертати увагу на зовнішню привабливість товару та барвисту упаковку, а перш за все уважно ознайомитися з інформацією на маркуванні, прочитати, які інгредієнти входять до складу продукту, який його термін зберігання, що це за напій і чи є застереження до його вживання та зробити свій свідомий вибір, чи варто витрачати гроші на яскраву пляшку із сумнівним вмістом.

З приводу випробування напоїв та іншої харчової продукції та продовольчої сировини звертайтеся до науково-дослідного випробувального центру харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія» за телефоном (0532) 60-27-08.Автор: Жанна Кущенко, ДП «Полтавастандартметрологія»
Поділитися:
13 липня | Категорія: Ваше здоров'я

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Щоб прокоментувати матеріал, Вам необхідно зареєструватися, або увійти на сайт під своїм логіном
Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації